Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall driva försäljning av ventilations- och luftbehandlingsutrustning samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 156 349 | 142 927 | 148 182 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 21 644 | 26 661 | 29 382 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 25 122 | 38 524 | 32 684 |
| Årets resultat (tkr) | 4 674 | 3 517 | 6 684 |
| Summa tillgångar (tkr) | 83 915 | 70 344 | 68 617 |
| Antal anställda | 44 | 40 | 34 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 156 349 | 142 927 | 148 182 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 21 644 | 26 661 | 29 382 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 25 122 | 38 524 | 32 684 |
| Årets resultat (tkr) | 4 674 | 3 517 | 6 684 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 7 884 | 7 930 | 2 718 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 76 031 | 62 414 | 65 899 |
| Tillgångar (tkr) | 83 915 | 70 344 | 68 617 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 40 178 | 35 504 | 31 986 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 290 | 260 | 290 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 43 447 | 34 580 | 36 341 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 83 915 | 70 344 | 68 617 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 834 | 551 | 524 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 204 | 204 | 204 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 20 410 | 18 219 | 16 922 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 8 961 | 8 093 | 6 646 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 44 | 40 | 34 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 553 | 3 573 | 4 358 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 691 | 677 | 715 |
| Vinstmarginal | 13.8% | 18.6% | 19.8% |
| Soliditet | 47.9% | 50.5% | 46.6% |
| Kassalikviditet | 92.0% | 87.7% | 90.3% |
Fumex AB ingår i en koncern med 7 bolag. Moderbolag är Crenor AB och koncernmoderbolag är Olofstorp Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall driva försäljning av ventilations- och luftbehandlingsutrustning samt idka därmed förenlig verksamhet.