Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet är att äga, förvalta respektive licensiera sjuk- och hälsovårdsbehandlingsmetoder med tillhörande varumärken samt uthyrning av lokaler. Vidare ska bolaget inom sjuk- och hälsovårdssektorn äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 919 | 7 715 | 9 355 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -30 775 | -26 299 | -25 989 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -33 107 | -28 325 | -11 999 |
| Årets resultat (tkr) | -32 680 | -28 124 | -11 722 |
| Summa tillgångar (tkr) | 68 954 | 77 455 | 56 922 |
| Antal anställda | 9 | 13 | 13 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 919 | 7 715 | 9 355 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -30 775 | -26 299 | -25 989 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -33 107 | -28 325 | -11 999 |
| Årets resultat (tkr) | -32 680 | -28 124 | -11 722 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 67 619 | 68 168 | 50 590 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 336 | 9 288 | 6 332 |
| Tillgångar (tkr) | 68 954 | 77 455 | 56 922 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 23 923 | 27 555 | 30 949 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 4 583 | 6 083 | 6 667 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 40 450 | 43 816 | 19 305 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 68 954 | 77 455 | 56 922 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 9 | 13 | 13 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 547 | 593 | 720 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -625.6% | -340.9% | -277.8% |
| Soliditet | 34.7% | 35.6% | 54.4% |
| Kassalikviditet | 3.3% | 21.2% | 32.8% |
Funmed Holding AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Paxifex AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet är att äga, förvalta respektive licensiera sjuk- och hälsovårdsbehandlingsmetoder med tillhörande varumärken samt uthyrning av lokaler. Vidare ska bolaget inom sjuk- och hälsovårdssektorn äga och förvalta aktier och andelar i dotter- och intressebolag samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva kapitalförvaltning och därmed förenlig verksamhet.