Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att projektera, uppföra och driva vindbruksanläggningar och bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 109 775 | 74 611 | 82 207 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 38 232 | 22 638 | 47 867 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 49 633 | -39 639 | 5 851 |
| Årets resultat (tkr) | 22 674 | -43 265 | -718 |
| Summa tillgångar (tkr) | 727 672 | 731 099 | 722 624 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 109 775 | 74 611 | 82 207 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 38 232 | 22 638 | 47 867 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 49 633 | -39 639 | 5 851 |
| Årets resultat (tkr) | 22 674 | -43 265 | -718 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 650 949 | 670 404 | 659 616 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 76 723 | 60 695 | 63 008 |
| Tillgångar (tkr) | 727 672 | 731 099 | 722 624 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 385 337 | 44 489 | 64 531 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 26 959 | ||
| Avsättningar (tkr) | 3 308 | 2 267 | 998 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 298 179 | 633 211 | 618 108 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 13 888 | 51 132 | 38 988 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 727 672 | 731 099 | 722 624 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 34.8% | 30.3% | 58.2% |
| Soliditet | 55.6% | 6.1% | 8.9% |
| Kassalikviditet | 552.4% | 118.7% | 161.6% |
Furukraft AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är ERG Sweden Holding AB och koncernmoderbolag är ERG Power Generation Spa. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att projektera, uppföra och driva vindbruksanläggningar och bedriva därmed förenlig verksamhet.