Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska identifiera, utveckla och marknadsföra galektininhibitorer som läkemedel för behandling av fibros, cancer, inflammation och andra sjukdomar, samt annan verksamhet som är förenlig därmed. Bolaget ska även kunna bedriva kapitalförvaltning.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 544 | 16 021 | 11 305 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -108 965 | -315 558 | -510 629 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -114 622 | -316 178 | -519 875 |
| Årets resultat (tkr) | -99 987 | -297 385 | -512 004 |
| Summa tillgångar (tkr) | 97 535 | 84 731 | 184 045 |
| Antal anställda | 1 | 2 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 544 | 16 021 | 11 305 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -108 965 | -315 558 | -510 629 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -114 622 | -316 178 | -519 875 |
| Årets resultat (tkr) | -99 987 | -297 385 | -512 004 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 31 764 | 40 359 | 51 488 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 65 772 | 44 372 | 132 557 |
| Tillgångar (tkr) | 97 535 | 84 731 | 184 045 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 12 277 | 18 328 | 25 558 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 85 269 | 66 392 | 158 487 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 97 535 | 84 731 | 184 045 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 2 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 544 | 8 011 | 5 653 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -4283.2% | -1969.7% | -4516.8% |
| Soliditet | 12.6% | 21.6% | 13.9% |
| Kassalikviditet | 77.1% | 66.8% | 83.6% |
Galecto Biotech AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Galecto Inc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska identifiera, utveckla och marknadsföra galektininhibitorer som läkemedel för behandling av fibros, cancer, inflammation och andra sjukdomar, samt annan verksamhet som är förenlig därmed. Bolaget ska även kunna bedriva kapitalförvaltning.