Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror inom ICA-verksamheten i Sverige och annan därmed förenlig verksamhet.
| 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 90 083 | 89 906 | 88 631 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 605 | 200 | 402 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 697 | 71 | 224 |
| Årets resultat (tkr) | 691 | 194 | 4 |
| Summa tillgångar (tkr) | 8 559 | 9 242 | 9 436 |
| Antal anställda | 22 | 22 | 22 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 90 083 | 89 906 | 88 631 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 605 | 200 | 402 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 697 | 71 | 224 |
| Årets resultat (tkr) | 691 | 194 | 4 |
| TILLGÅNGAR | 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 792 | 2 662 | 3 535 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 766 | 6 580 | 5 902 |
| Tillgångar (tkr) | 8 559 | 9 242 | 9 436 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 826 | 1 559 | 1 366 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 200 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 414 | 829 | 1 563 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 6 318 | 6 855 | 6 308 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 8 559 | 9 242 | 9 436 |
| 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2026-01* | 2025-01* | 2024-01* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 22 | 22 | 22 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 095 | 4 087 | 4 029 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 0.7% | 0.2% | 0.5% |
| Soliditet | 21.3% | 16.9% | 16.0% |
| Kassalikviditet | 42.9% | 39.0% | 38.7% |
Gate74 AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-01.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva detaljhandelsrörelse med dagligvaror inom ICA-verksamheten i Sverige och annan därmed förenlig verksamhet.