Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är installation och service av ventilationsanläggningar samt installation och service av el- och styranläggningar och därmed förenlig verksamhet.
| 2026-08* | 2025-08* | 2024-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 176 531 | 100 755 | 48 316 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 15 930 | 6 173 | 5 973 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 943 | 6 163 | 5 980 |
| Årets resultat (tkr) | 13 791 | 5 999 | 4 897 |
| Summa tillgångar (tkr) | 43 054 | 27 801 | 15 417 |
| Antal anställda | 24 | 21 | 18 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-08* | 2025-08* | 2024-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 176 531 | 100 755 | 48 316 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 15 930 | 6 173 | 5 973 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 943 | 6 163 | 5 980 |
| Årets resultat (tkr) | 13 791 | 5 999 | 4 897 |
| TILLGÅNGAR | 2026-08* | 2025-08* | 2024-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 76 | 53 | 136 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 42 978 | 27 748 | 15 281 |
| Tillgångar (tkr) | 43 054 | 27 801 | 15 417 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-08* | 2025-08* | 2024-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 14 100 | 7 109 | 6 110 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 650 | 3 250 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 28 955 | 19 042 | 6 057 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 43 054 | 27 801 | 15 417 |
| 2026-08* | 2025-08* | 2024-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 6 800 | 5 000 |
| 2026-08* | 2025-08* | 2024-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 24 | 21 | 18 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 7 355 | 4 798 | 2 684 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 9.0% | 6.1% | 12.4% |
| Soliditet | 32.8% | 29.8% | 54.8% |
| Kassalikviditet | 148.4% | 145.7% | 242.2% |
Hallerdts Ventilation AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Hallerdt & Rigolet Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-08.
Föremålet för bolagets verksamhet är installation och service av ventilationsanläggningar samt installation och service av el- och styranläggningar och därmed förenlig verksamhet.