Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolagets verksamhet omfattar tillverkning och försäljning för produkter för upphängning, maskering och hantering av komponenter i samband med industriell målning samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 229 923 | 221 520 | 227 055 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 23 860 | 20 348 | 22 559 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 27 404 | 25 551 | 24 003 |
| Årets resultat (tkr) | 4 561 | 8 073 | 3 878 |
| Summa tillgångar (tkr) | 208 056 | 197 440 | 170 462 |
| Antal anställda | 67 | 64 | 60 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 229 923 | 221 520 | 227 055 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 23 860 | 20 348 | 22 559 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 27 404 | 25 551 | 24 003 |
| Årets resultat (tkr) | 4 561 | 8 073 | 3 878 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 66 116 | 69 115 | 70 916 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 141 940 | 128 325 | 99 546 |
| Tillgångar (tkr) | 208 056 | 197 440 | 170 462 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 108 985 | 104 424 | 96 351 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 41 433 | 44 353 | 48 009 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 5 329 | 5 436 | 5 011 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 52 309 | 43 227 | 21 091 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 208 056 | 197 440 | 170 462 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 31 144 | 29 092 | 27 566 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 976 | 12 265 | 11 169 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 67 | 64 | 60 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 432 | 3 461 | 3 784 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 659 | 646 | 646 |
| Vinstmarginal | 10.4% | 9.2% | 9.9% |
| Soliditet | 66.7% | 69.1% | 76.8% |
| Kassalikviditet | 179.0% | 173.1% | 222.9% |
Hangon AB ingår i en koncern med 7 bolag. Koncernmoderbolag är Gnosjöpuls AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolagets verksamhet omfattar tillverkning och försäljning för produkter för upphängning, maskering och hantering av komponenter i samband med industriell målning samt därmed förenlig verksamhet.