Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall som moderbolag strategiskt leda och utveckla de underliggande dotterbolagen, genom förvärv av företag, fastigheter, agenturer och licenser mm utveckla koncernen samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall äga, förvalta och bedriva handel med aktier och andra värdepapper.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 811 | 467 | 420 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -5 390 | -5 902 | -5 838 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 39 474 | 43 706 | 21 488 |
| Årets resultat (tkr) | 29 306 | 29 987 | 27 327 |
| Summa tillgångar (tkr) | 813 701 | 713 951 | 745 521 |
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 811 | 467 | 420 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -5 390 | -5 902 | -5 838 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 39 474 | 43 706 | 21 488 |
| Årets resultat (tkr) | 29 306 | 29 987 | 27 327 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 487 783 | 538 743 | 579 293 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 325 918 | 175 208 | 166 228 |
| Tillgångar (tkr) | 813 701 | 713 951 | 745 521 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 503 254 | 473 949 | 443 962 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 72 146 | 62 745 | 35 038 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 238 301 | 177 257 | 266 521 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 813 701 | 713 951 | 745 521 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 628 | 3 621 | 3 619 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 520 | 1 632 | 1 509 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 1 | 1 | 1 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 811 | 467 | 420 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 5 148 | 5 253 | 5 128 |
| Vinstmarginal | -664.6% | -1263.8% | -1390.0% |
| Soliditet | 61.9% | 66.4% | 59.5% |
| Kassalikviditet | 136.8% | 98.8% | 62.4% |
Holmgren Group AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 6 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall som moderbolag strategiskt leda och utveckla de underliggande dotterbolagen, genom förvärv av företag, fastigheter, agenturer och licenser mm utveckla koncernen samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall äga, förvalta och bedriva handel med aktier och andra värdepapper.