Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva utbildning, mjukvaruproduktion samt handhavande och förvaltning av värdehandlingar inom databranschen, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 47 881 | 50 228 | 52 530 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -55 761 | 8 356 | -1 257 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -53 806 | 10 417 | 747 |
| Årets resultat (tkr) | -53 806 | 10 780 | 1 110 |
| Summa tillgångar (tkr) | 51 060 | 110 890 | 105 587 |
| Antal anställda | 25 | 25 | 31 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 47 881 | 50 228 | 52 530 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -55 761 | 8 356 | -1 257 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -53 806 | 10 417 | 747 |
| Årets resultat (tkr) | -53 806 | 10 780 | 1 110 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 23 644 | 88 511 | 87 133 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 27 416 | 22 379 | 18 455 |
| Tillgångar (tkr) | 51 060 | 110 890 | 105 587 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 27 895 | 81 701 | 70 921 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 363 | ||
| Långfristiga skulder (tkr) | 2 597 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 23 165 | 29 190 | 31 706 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 51 060 | 110 890 | 105 587 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 449 | 1 512 | 1 982 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 18 003 | 19 789 | 23 956 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 8 243 | 9 255 | 11 289 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 25 | 25 | 31 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 915 | 2 009 | 1 695 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 108 | 1 222 | 1 201 |
| Vinstmarginal | -116.5% | 16.6% | -2.4% |
| Soliditet | 54.6% | 73.7% | 67.2% |
| Kassalikviditet | 118.3% | 76.7% | 58.2% |
Inrule AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är IR BAR Acquisition AB och koncernmoderbolag är InRule Technology Inc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva utbildning, mjukvaruproduktion samt handhavande och förvaltning av värdehandlingar inom databranschen, ävensom idka därmed förenlig verksamhet.