Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva försäkringsförmedling, utveckla tjänster inom försäkringsområdet och därmed förenlig verksamhet.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 66 264 | 68 294 | 59 023 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -8 915 | -7 465 | -7 393 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -9 779 | -7 229 | 1 250 |
| Årets resultat (tkr) | -9 790 | -7 218 | 1 250 |
| Summa tillgångar (tkr) | 38 921 | 52 506 | 54 420 |
| Antal anställda | 57 | 61 | 60 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 66 264 | 68 294 | 59 023 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -8 915 | -7 465 | -7 393 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -9 779 | -7 229 | 1 250 |
| Årets resultat (tkr) | -9 790 | -7 218 | 1 250 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 26 784 | 26 307 | 24 901 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 12 137 | 26 199 | 29 519 |
| Tillgångar (tkr) | 38 921 | 52 506 | 54 420 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 425 | 14 215 | 13 480 |
| Obeskattade reserver (tkr) | -11 | ||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 5 000 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 29 496 | 38 302 | 40 940 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 38 921 | 52 506 | 54 420 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 106 | 2 011 | 2 111 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 24 644 | 25 838 | 26 088 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 689 | 9 659 | 7 578 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 57 | 61 | 60 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 163 | 1 120 | 984 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 639 | 615 | 596 |
| Vinstmarginal | -13.4% | -10.9% | -12.5% |
| Soliditet | 11.4% | 27.1% | 24.8% |
| Kassalikviditet | 41.1% | 68.4% | 72.1% |
Insurello AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-04.
Bolaget ska bedriva försäkringsförmedling, utveckla tjänster inom försäkringsområdet och därmed förenlig verksamhet.