Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är förvärv, förvaltning och försäljning av fast och lös egendom, direkt eller indirekt genom dotterbolag, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 122 863 | 119 974 | 115 574 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 88 600 | 70 108 | 88 819 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 59 126 | 14 393 | 33 826 |
| Årets resultat (tkr) | -1 554 | -30 099 | -1 013 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 113 905 | 1 099 825 | 1 132 648 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 122 863 | 119 974 | 115 574 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 88 600 | 70 108 | 88 819 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 59 126 | 14 393 | 33 826 |
| Årets resultat (tkr) | -1 554 | -30 099 | -1 013 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 019 279 | 896 602 | 550 303 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 94 626 | 203 223 | 582 345 |
| Tillgångar (tkr) | 1 113 905 | 1 099 825 | 1 132 648 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 477 | 132 | 26 731 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 3 910 | 2 852 | 3 159 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 000 000 | 1 000 000 | 1 000 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 108 519 | 96 841 | 102 758 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 113 905 | 1 099 825 | 1 132 648 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 72.1% | 58.4% | 76.8% |
| Soliditet | 0.1% | 0.0% | 2.4% |
| Kassalikviditet | 87.2% | 209.8% | 566.7% |
Intea Berga AB ingår i en koncern med 60 bolag. Koncernmoderbolag är Intea Fastigheter AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är förvärv, förvaltning och försäljning av fast och lös egendom, direkt eller indirekt genom dotterbolag, samt bedriva därmed förenlig verksamhet.