Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är förvärv, förvaltning och försäljning av fast egendom, direkt eller indirekt genom dotterbolag, samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 205 997 | 199 094 | 181 420 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 109 645 | 104 670 | 90 069 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 54 647 | 47 246 | 35 088 |
| Årets resultat (tkr) | -31 020 | -46 630 | -9 071 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 294 280 | 1 340 358 | 1 739 883 |
| Antal anställda | 7 | 6 | 7 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 205 997 | 199 094 | 181 420 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 109 645 | 104 670 | 90 069 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 54 647 | 47 246 | 35 088 |
| Årets resultat (tkr) | -31 020 | -46 630 | -9 071 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 068 311 | 1 023 745 | 927 992 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 225 969 | 316 613 | 811 891 |
| Tillgångar (tkr) | 1 294 280 | 1 340 358 | 1 739 883 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 086 | 1 206 | 1 136 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 167 140 | 142 272 | 149 217 |
| Avsättningar (tkr) | 17 068 | 17 394 | 17 967 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 002 721 | 1 002 721 | 1 002 721 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 106 265 | 176 765 | 568 841 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 294 280 | 1 340 358 | 1 739 883 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 016 | 973 | 923 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 3 027 | 2 963 | 3 334 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 2 309 | 2 177 | 2 217 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 7 | 6 | 7 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 29 428 | 33 182 | 25 917 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 907 | 1 019 | 925 |
| Vinstmarginal | 53.2% | 52.6% | 49.6% |
| Soliditet | 9.4% | 7.7% | 6.2% |
| Kassalikviditet | 212.7% | 179.1% | 142.7% |
Intea Garnisonen AB ingår i en koncern med 60 bolag. Koncernmoderbolag är Intea Fastigheter AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är förvärv, förvaltning och försäljning av fast egendom, direkt eller indirekt genom dotterbolag, samt därmed förenlig verksamhet.