Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva investeringsverksamhet och kapitalförvaltning, samt kursverksamhet och seminarieverksamhet inom nämnda områden. Bolaget skall också idka verksamhet som på bästa sätt bevakar och tillvaratar delägarnas privata ekonomiska intressen. Bolaget skall idka med ovanstående förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 393 693 | 487 327 | 57 064 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 361 134 | 455 788 | 28 962 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 381 194 | 458 910 | 20 322 |
| Årets resultat (tkr) | 379 289 | 456 756 | 15 389 |
| Summa tillgångar (tkr) | 3 423 826 | 3 235 178 | 3 069 400 |
| Antal anställda | 11 | 11 | 10 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 393 693 | 487 327 | 57 064 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 361 134 | 455 788 | 28 962 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 381 194 | 458 910 | 20 322 |
| Årets resultat (tkr) | 379 289 | 456 756 | 15 389 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 3 297 036 | 3 075 648 | 2 772 282 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 126 790 | 159 530 | 297 118 |
| Tillgångar (tkr) | 3 423 826 | 3 235 178 | 3 069 400 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 306 518 | 3 184 994 | 2 950 818 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 750 | 750 | 4 521 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 116 558 | 49 432 | 114 061 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 3 423 826 | 3 235 178 | 3 069 400 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 5 828 | 4 884 | 4 698 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 7 465 | 6 487 | 6 228 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 4 347 | 4 512 | 4 283 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 117 221 | 66 492 | 31 058 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 11 | 11 | 10 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 35 790 | 44 302 | 5 706 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 604 | 1 444 | 1 521 |
| Vinstmarginal | 91.7% | 93.5% | 50.8% |
| Soliditet | 96.6% | 98.5% | 96.1% |
| Kassalikviditet | 108.8% | 322.7% | 260.5% |
Investment AB Spiltan är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 22 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva investeringsverksamhet och kapitalförvaltning, samt kursverksamhet och seminarieverksamhet inom nämnda områden. Bolaget skall också idka verksamhet som på bästa sätt bevakar och tillvaratar delägarnas privata ekonomiska intressen. Bolaget skall idka med ovanstående förenlig verksamhet.