Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt aktier i hel- och delägda bolag, idka handel med finansiella instrument, ombesörja koncerngemensamma angelägenheter, bedriva järn- och bygghandel, ombesörja koncerngemensamma angelägenheter samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 885 | 2 574 | 2 837 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 456 | 330 | 465 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 962 | 26 090 | 15 394 |
| Årets resultat (tkr) | -4 804 | 24 180 | 14 436 |
| Summa tillgångar (tkr) | 170 236 | 173 593 | 149 335 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 885 | 2 574 | 2 837 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -2 456 | 330 | 465 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -2 962 | 26 090 | 15 394 |
| Årets resultat (tkr) | -4 804 | 24 180 | 14 436 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 148 577 | 145 810 | 120 971 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 21 659 | 27 784 | 28 364 |
| Tillgångar (tkr) | 170 236 | 173 593 | 149 335 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 156 068 | 160 872 | 136 692 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 635 | 1 117 | 1 086 |
| Avsättningar (tkr) | 171 | 183 | 185 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 10 174 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 12 363 | 11 422 | 1 198 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 170 236 | 173 593 | 149 335 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -85.1% | 12.8% | 16.4% |
| Soliditet | 92.4% | 93.1% | 92.1% |
| Kassalikviditet | 175.2% | 243.3% | 2367.6% |
J.A. Göthes AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 5 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall äga och förvalta fastigheter samt aktier i hel- och delägda bolag, idka handel med finansiella instrument, ombesörja koncerngemensamma angelägenheter, bedriva järn- och bygghandel, ombesörja koncerngemensamma angelägenheter samt idka därmed förenlig verksamhet.