Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att bedriva forskning, utveckling, import, handel, tillverkning och marknadsföring av farmaceutiska, medicinska, diagnostiska och kemisktekniska preparat och produkter samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva finansrörelse, äga och förvalta fast och lös egendom samt utföra annan med någon av ovan nämnda rörelsegrenar sammanhängande verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 326 027 | 2 686 081 | 2 616 242 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 86 739 | 123 589 | 183 284 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 139 375 | 326 370 | 275 776 |
| Årets resultat (tkr) | 117 622 | 293 897 | 232 710 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 287 014 | 1 294 639 | 1 683 618 |
| Antal anställda | 172 | 179 | 190 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 2 326 027 | 2 686 081 | 2 616 242 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 86 739 | 123 589 | 183 284 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 139 375 | 326 370 | 275 776 |
| Årets resultat (tkr) | 117 622 | 293 897 | 232 710 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 296 128 | 298 536 | 303 402 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 990 886 | 996 104 | 1 380 216 |
| Tillgångar (tkr) | 1 287 014 | 1 294 639 | 1 683 618 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 343 449 | 465 827 | 471 930 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 244 732 | 311 467 | 308 661 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 698 833 | 517 345 | 903 028 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 287 014 | 1 294 639 | 1 683 618 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 588 | 8 420 | 10 011 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 190 264 | 189 274 | 199 957 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 122 921 | 121 754 | 122 487 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 299 000 | 240 000 | 300 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 172 | 179 | 190 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 13 523 | 15 006 | 13 770 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 842 | 1 785 | 1 750 |
| Vinstmarginal | 3.7% | 4.6% | 7.0% |
| Soliditet | 26.7% | 36.0% | 28.0% |
| Kassalikviditet | 141.8% | 191.4% | 152.7% |
Janssen-Cilag AB ingår i en koncern med 12 bolag. Moderbolag är Johnson & Johnson Nordic AB och koncernmoderbolag är Johnson & Johnson Inc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att bedriva forskning, utveckling, import, handel, tillverkning och marknadsföring av farmaceutiska, medicinska, diagnostiska och kemisktekniska preparat och produkter samt därmed förenlig verksamhet. Vidare skall bolaget bedriva finansrörelse, äga och förvalta fast och lös egendom samt utföra annan med någon av ovan nämnda rörelsegrenar sammanhängande verksamhet.