facebook_pixelJensen Education School AB - Företagsinformation | hitta.se
Hitta.se

Bolagsdata och årsredovisning för Jensen Education School AB

Org.nr.

Kopiera
Ladda ner årsredovisning gratis!

Bolaget skall tillhandahålla tjänster för utbildningsorganisationer inom offentliga och privata sektorn, affärsutveckling, företagsekonomisk rådgivning samt bedriva förskoleverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

Information

  • Organisationsnummer:

    556560-6208
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • Moderbolag:

    Jensen education AB
  • Bolaget registrerat:

    1999-02-19
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Ej registrerad
Okänd kreditvärdighetVad betyder det här?

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)213 970190 917163 838
Rörelseresultat, EBIT (tkr)19 5768 8119 554
Resultat efter finansnetto (tkr)19 5318 8039 536
Årets resultat (tkr)13 3466 8517 368
Summa tillgångar (tkr)34 59031 06827 150
Antal anställda249235210

Årsredovisningar Jensen Education School AB

Bolagets ägare

JENSEN komvux Kista har 1 ägare.

Största ägare

Beställ rapport

Beställ rapport med detaljerad information om ägarandelar och rösträtter i aktiebolag (se exempelrapport).

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)213 970190 917163 838
Rörelseresultat, EBIT (tkr)19 5768 8119 554
Resultat efter finansnetto (tkr)19 5318 8039 536
Årets resultat (tkr)13 3466 8517 368

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Anläggningstillgångar (tkr)
Omsättningstillgångar (tkr)34 59031 06827 150
Tillgångar (tkr)34 59031 06827 150
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Eget kapital (tkr)19 64012 29412 443
Obeskattade reserver (tkr)
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)14 94918 77414 707
Skulder och eget kapital (tkr)34 59031 06827 150

Löner och utdelningar (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)86 03782 65959 747
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)31 76431 16622 423
Utdelning till aktieägare (tkr)

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Antal anställda249235210
Omsättning per anställd (tkr)859812780
Personalkostnader per anställd (tkr)473484391
Vinstmarginal9.2%4.6%5.8%
Soliditet56.8%39.6%45.8%
Kassalikviditet231.4%165.5%184.6%

Befattningshavare

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

54 år

Koncernstruktur Jensen Education School AB

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget skall tillhandahålla tjänster för utbildningsorganisationer inom offentliga och privata sektorn, affärsutveckling, företagsekonomisk rådgivning samt bedriva förskoleverksamhet ävensom idka därmed förenlig verksamhet.

  • 85100 - Förskoleutbildning
  • 85312 - Kommunal vuxenutbildning o.d.
  • 85599 - Diverse övrig utbildning
  • 85410 - Eftergymnasial utbildning vid annat än universitet och högskola