Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller via dotterbolag, bedriva utveckling, produktion och försäljning av medicinsk utrustning, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 913 349 | 991 789 | 1 053 564 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 500 340 | 600 535 | 668 729 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 520 204 | 629 184 | 694 908 |
| Årets resultat (tkr) | 374 473 | 398 153 | 424 667 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 465 808 | 1 447 824 | 1 369 052 |
| Antal anställda | 40 | 33 | 27 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 913 349 | 991 789 | 1 053 564 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 500 340 | 600 535 | 668 729 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 520 204 | 629 184 | 694 908 |
| Årets resultat (tkr) | 374 473 | 398 153 | 424 667 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 9 684 | 7 597 | 3 456 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 1 456 124 | 1 440 228 | 1 365 597 |
| Tillgångar (tkr) | 1 465 808 | 1 447 824 | 1 369 052 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 413 043 | 438 570 | 440 417 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 931 470 | 889 274 | 768 306 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 121 295 | 119 980 | 160 330 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 465 808 | 1 447 824 | 1 369 052 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 188 | 7 112 | 1 946 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 32 670 | 25 831 | 20 411 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 17 922 | 14 543 | 11 004 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 375 000 | 400 000 | 400 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 40 | 33 | 27 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 22 834 | 30 054 | 39 021 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 345 | 1 439 | 1 236 |
| Vinstmarginal | 54.8% | 60.5% | 63.5% |
| Soliditet | 73.9% | 74.5% | 72.6% |
| Kassalikviditet | 1142.5% | 1127.2% | 782.9% |
Jolife AB ingår i en koncern med 5 bolag. Moderbolag är Physio Control Operations Netherlands BV och koncernmoderbolag är Stryker US Corp. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att direkt eller via dotterbolag, bedriva utveckling, produktion och försäljning av medicinsk utrustning, äga och förvalta fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.