Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av pappers-, sop- och plastsäcker och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 108 396 | 90 977 | 76 459 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 349 | -8 768 | -4 870 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -664 | -9 677 | -5 779 |
| Årets resultat (tkr) | -664 | -9 677 | -5 779 |
| Summa tillgångar (tkr) | 128 981 | 133 444 | 128 532 |
| Antal anställda | 45 | 42 | 42 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 108 396 | 90 977 | 76 459 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 349 | -8 768 | -4 870 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -664 | -9 677 | -5 779 |
| Årets resultat (tkr) | -664 | -9 677 | -5 779 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 85 864 | 88 977 | 91 058 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 43 117 | 44 467 | 37 474 |
| Tillgångar (tkr) | 128 981 | 133 444 | 128 532 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 5 885 | 6 549 | 6 226 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 114 234 | 108 170 | 112 100 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 8 862 | 18 725 | 10 206 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 128 981 | 133 444 | 128 532 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 19 715 | ||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 8 235 | ||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 45 | 42 | 42 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 409 | 2 166 | 1 820 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 621 | ||
| Vinstmarginal | 0.3% | -9.6% | -6.4% |
| Soliditet | 4.6% | 4.9% | 4.8% |
| Kassalikviditet | 214.1% | 103.6% | 181.3% |
Jonsac AB ingår i en koncern med 18 bolag. Moderbolag är Alces AB och koncernmoderbolag är Danti Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva tillverkning och försäljning av pappers-, sop- och plastsäcker och därmed förenlig verksamhet.