Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för och det kommunala ändamålet med bolagets verksamhet är - att vara huvudman för vatten- och avloppsverksamheten i Knivsta kommun, - att äga och förvalta allmänna anläggningar för ändamålet, samt - därmed förenlig verksamhet. Verksamheten ska bedrivas åt ägare'/i ägarens ställe inom ramen för Knivsta kommuns kompetens.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 52 180 | 45 234 | 42 095 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 056 | 3 099 | 1 259 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -3 223 | -892 | -1 114 |
| Årets resultat (tkr) | |||
| Summa tillgångar (tkr) | 404 736 | 381 984 | 337 679 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 52 180 | 45 234 | 42 095 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 056 | 3 099 | 1 259 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -3 223 | -892 | -1 114 |
| Årets resultat (tkr) |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 271 590 | 267 379 | 251 277 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 133 146 | 114 605 | 86 402 |
| Tillgångar (tkr) | 404 736 | 381 984 | 337 679 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 526 | 4 526 | 4 526 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 21 932 | 24 369 | 24 369 |
| Avsättningar (tkr) | 25 | 25 | 25 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 296 168 | 278 293 | 261 186 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 82 084 | 74 770 | 47 572 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 404 736 | 381 984 | 337 679 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 2.0% | 6.8% | 3.0% |
| Soliditet | 5.0% | 5.8% | 6.5% |
| Kassalikviditet | 161.7% | 152.8% | 180.7% |
Knivstavatten AB ingår i en koncern med 6 bolag. Koncernmoderbolag är Roslagsvatten AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för och det kommunala ändamålet med bolagets verksamhet är - att vara huvudman för vatten- och avloppsverksamheten i Knivsta kommun, - att äga och förvalta allmänna anläggningar för ändamålet, samt - därmed förenlig verksamhet. Verksamheten ska bedrivas åt ägare'/i ägarens ställe inom ramen för Knivsta kommuns kompetens.