Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva utveckling och marknadsföring av styr- och reglertekniska system, konsultverksamhet inom industriell organisation och produktion samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 138 296 | 154 867 | 172 366 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 23 545 | 25 874 | 50 296 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 21 010 | 27 331 | 52 868 |
| Årets resultat (tkr) | 977 | -622 | 15 422 |
| Summa tillgångar (tkr) | 83 118 | 86 449 | 87 546 |
| Antal anställda | 51 | 44 | 38 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 138 296 | 154 867 | 172 366 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 23 545 | 25 874 | 50 296 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 21 010 | 27 331 | 52 868 |
| Årets resultat (tkr) | 977 | -622 | 15 422 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 23 733 | 12 328 | 4 051 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 59 385 | 74 121 | 83 495 |
| Tillgångar (tkr) | 83 118 | 86 449 | 87 546 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 38 940 | 37 963 | 38 585 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 10 990 | 10 990 | 23 900 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 33 188 | 37 495 | 25 060 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 83 118 | 86 449 | 87 546 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 574 | 1 553 | 1 556 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 29 773 | 24 939 | 21 046 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 890 | 10 488 | 8 502 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 51 | 44 | 38 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 712 | 3 520 | 4 536 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 867 | 840 | 819 |
| Vinstmarginal | 17.0% | 16.7% | 29.2% |
| Soliditet | 56.4% | 53.1% | 63.7% |
| Kassalikviditet | 86.5% | 105.4% | 175.1% |
Kvaser AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 6 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva utveckling och marknadsföring av styr- och reglertekniska system, konsultverksamhet inom industriell organisation och produktion samt därmed förenlig verksamhet.