Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstadsrörelse samt försäljning och service av maskiner för mekanisk verkstadsindustri och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 315 136 | 309 577 | 287 723 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 15 582 | 14 286 | 7 390 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 204 | 8 944 | 2 998 |
| Årets resultat (tkr) | 10 203 | 5 457 | 1 800 |
| Summa tillgångar (tkr) | 139 956 | 171 992 | 171 484 |
| Antal anställda | 127 | 121 | 99 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 315 136 | 309 577 | 287 723 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 15 582 | 14 286 | 7 390 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 15 204 | 8 944 | 2 998 |
| Årets resultat (tkr) | 10 203 | 5 457 | 1 800 |
| TILLGÅNGAR | 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 51 925 | 43 450 | 37 166 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 88 031 | 128 541 | 134 318 |
| Tillgångar (tkr) | 139 956 | 171 992 | 171 484 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 27 684 | 21 481 | 17 524 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 16 213 | 14 110 | 12 230 |
| Avsättningar (tkr) | 3 050 | 2 800 | 3 170 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 6 250 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 86 760 | 133 601 | 138 560 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 139 956 | 171 992 | 171 484 |
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 600 | 600 | 600 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 57 747 | 55 834 | 44 082 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 23 486 | 22 620 | 16 040 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 6 000 | 4 000 | 1 500 |
| 2025-06* | 2024-06* | 2023-06* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 127 | 121 | 99 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 481 | 2 558 | 2 906 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 644 | 653 | 613 |
| Vinstmarginal | 4.9% | 4.6% | 2.6% |
| Soliditet | 28.1% | 18.4% | 15.3% |
| Kassalikviditet | 69.0% | 82.3% | 76.7% |
Lämneå Bruk AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är Lämneå Förvaltning AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-06.
Bolaget skall bedriva mekanisk verkstadsrörelse samt försäljning och service av maskiner för mekanisk verkstadsindustri och därmed förenlig verksamhet.