Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva tillverkning och handel inom områdena textil, verkstadsteknik och luftbehandling samt äga och förvalta aktier och andelar.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 31 993 | 26 732 | 23 604 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -78 173 | -86 421 | -81 097 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 845 529 | 846 803 | 957 404 |
| Årets resultat (tkr) | 1 060 035 | 1 252 000 | 1 323 470 |
| Summa tillgångar (tkr) | 8 521 240 | 8 167 969 | 8 900 274 |
| Antal anställda | 8 | 8 | 7 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 31 993 | 26 732 | 23 604 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -78 173 | -86 421 | -81 097 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 845 529 | 846 803 | 957 404 |
| Årets resultat (tkr) | 1 060 035 | 1 252 000 | 1 323 470 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 8 459 253 | 8 161 873 | 8 822 443 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 61 987 | 6 096 | 77 831 |
| Tillgångar (tkr) | 8 521 240 | 8 167 969 | 8 900 274 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 5 130 665 | 5 370 630 | 5 318 630 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 930 055 | 1 013 170 | 953 633 |
| Avsättningar (tkr) | 31 980 | 24 641 | 17 747 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 339 448 | 162 678 | 1 668 321 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 089 092 | 1 596 850 | 941 943 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 8 521 240 | 8 167 969 | 8 900 274 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 500 000 | 1 300 000 | 1 200 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 8 | 8 | 7 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 999 | 3 342 | 3 372 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -244.3% | -323.3% | -343.6% |
| Soliditet | 68.1% | 74.7% | 67.5% |
| Kassalikviditet | 3.0% | 0.4% | 8.3% |
Latour-Gruppen AB ingår i en koncern med 210 bolag. Koncernmoderbolag är Investmentaktiebolaget Latour. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva tillverkning och handel inom områdena textil, verkstadsteknik och luftbehandling samt äga och förvalta aktier och andelar.