Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, bedriva handel med fryst och konserverad fisk och skaldjur, förädling av livsmedel, import och export av marina livsmedel samt produktion och grossistverksamhet av marina livsmedel och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 118 512 | 1 476 517 | 1 782 190 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -17 682 | 14 783 | 19 718 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -25 483 | -392 | 4 326 |
| Årets resultat (tkr) | -22 741 | -2 104 | 68 038 |
| Summa tillgångar (tkr) | 364 820 | 384 438 | 413 150 |
| Antal anställda | 191 | 163 | 162 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 118 512 | 1 476 517 | 1 782 190 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -17 682 | 14 783 | 19 718 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -25 483 | -392 | 4 326 |
| Årets resultat (tkr) | -22 741 | -2 104 | 68 038 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 116 924 | 116 572 | 117 286 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 247 896 | 267 866 | 295 864 |
| Tillgångar (tkr) | 364 820 | 384 438 | 413 150 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 60 520 | 83 263 | 85 367 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | 23 568 | 23 393 | |
| Långfristiga skulder (tkr) | 131 257 | 93 712 | 94 254 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 173 043 | 183 895 | 210 136 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 364 820 | 384 438 | 413 150 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 226 | 3 134 | 2 717 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 97 367 | 90 072 | 85 192 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 46 569 | 45 445 | 42 992 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 191 | 163 | 162 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 5 856 | 9 058 | 11 001 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 770 | 851 | 808 |
| Vinstmarginal | -1.6% | 1.0% | 1.1% |
| Soliditet | 16.6% | 21.7% | 20.7% |
| Kassalikviditet | 31.1% | 40.0% | 48.5% |
Marenor AB ingår i en koncern med 5 bolag. Moderbolag är Insula AS och koncernmoderbolag är Kvarv AS. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget ska äga och förvalta värdepapper, bedriva handel med fryst och konserverad fisk och skaldjur, förädling av livsmedel, import och export av marina livsmedel samt produktion och grossistverksamhet av marina livsmedel och därmed förenlig verksamhet.