Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom maskinbranschen, köpa, sälja och hyra ut maskiner (huvudsakligen entreprenad-, bygg-, jordbruks- och skogsmaskiner), lastbilar och andra fordon, samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 535 685 | 554 004 | 560 659 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 596 | 8 619 | 15 558 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 531 | 3 055 | 10 306 |
| Årets resultat (tkr) | 4 505 | 2 307 | 6 038 |
| Summa tillgångar (tkr) | 285 970 | 297 169 | 306 434 |
| Antal anställda | 89 | 98 | 92 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 535 685 | 554 004 | 560 659 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 6 596 | 8 619 | 15 558 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 531 | 3 055 | 10 306 |
| Årets resultat (tkr) | 4 505 | 2 307 | 6 038 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 11 787 | 13 424 | 12 741 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 274 183 | 283 745 | 293 694 |
| Tillgångar (tkr) | 285 970 | 297 169 | 306 434 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 61 948 | 57 443 | 55 136 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 24 888 | 27 381 | 28 048 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 199 133 | 212 344 | 223 250 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 285 970 | 297 169 | 306 434 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 261 | 1 205 | 1 125 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 46 910 | 44 486 | 45 300 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 47 193 | 19 041 | 19 263 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 89 | 98 | 92 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 019 | 5 653 | 6 094 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 072 | 661 | 714 |
| Vinstmarginal | 1.2% | 1.6% | 2.8% |
| Soliditet | 27.9% | 26.0% | 24.6% |
| Kassalikviditet | 17.3% | 23.9% | 16.4% |
Maskinia AB ingår i en koncern med 8 bolag. Moderbolag är Maskinia Group AB och koncernmoderbolag är Maskinia Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva konsultverksamhet inom maskinbranschen, köpa, sälja och hyra ut maskiner (huvudsakligen entreprenad-, bygg-, jordbruks- och skogsmaskiner), lastbilar och andra fordon, samt därmed förenlig verksamhet.