Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att idka handel med och tillverkning av produkter för hälsovård, sjukvård och friskvård samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta fast och lös egendom, däribland aktier och andelar i andra företag.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 724 000 | 3 668 000 | 2 834 000 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 344 000 | 1 683 000 | 1 591 000 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 070 000 | 1 406 000 | 1 083 000 |
| Årets resultat (tkr) | 3 795 000 | -237 000 | 4 000 |
| Summa tillgångar (tkr) | 21 493 000 | 20 133 000 | 22 111 000 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 724 000 | 3 668 000 | 2 834 000 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 344 000 | 1 683 000 | 1 591 000 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 070 000 | 1 406 000 | 1 083 000 |
| Årets resultat (tkr) | 3 795 000 | -237 000 | 4 000 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 16 633 000 | 17 144 000 | 17 887 000 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 4 860 000 | 2 989 000 | 4 224 000 |
| Tillgångar (tkr) | 21 493 000 | 20 133 000 | 22 111 000 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 8 043 000 | 3 482 000 | 4 219 000 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 87 000 | 87 000 | 87 000 |
| Avsättningar (tkr) | 132 000 | 135 000 | 127 000 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 12 043 000 | 11 171 000 | 15 484 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 188 000 | 5 258 000 | 2 194 000 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 21 493 000 | 20 133 000 | 22 111 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 1 000 | 2 000 | 11 000 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 3 000 000 | 500 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 19.9% | 45.9% | 56.1% |
| Soliditet | 37.7% | 17.6% | 19.4% |
| Kassalikviditet | 409.1% | 56.9% | 192.5% |
Meda AB ingår i en koncern med 43 bolag. Moderbolag är BGP Products AB och koncernmoderbolag är Viatris Inc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att idka handel med och tillverkning av produkter för hälsovård, sjukvård och friskvård samt därmed förenlig verksamhet. Bolaget skall även äga och förvalta fast och lös egendom, däribland aktier och andelar i andra företag.