Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att i Sverige och utlandet bedriva entreprenad- och konsultverksamhet inom industrin, med inriktning mot konstruktion och installation av katodskydd, underhåll samt reparation av tung mekanisk utrustning, bedriva mekaniska installationer, äga och förvalta aktier och andelar i andra företag samt annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 82 586 | 64 194 | 62 644 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -18 807 | -12 826 | -10 597 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 137 780 | 29 465 | 8 818 |
| Årets resultat (tkr) | 129 564 | 35 664 | 20 711 |
| Summa tillgångar (tkr) | 277 501 | 196 220 | 195 203 |
| Antal anställda | 27 | 26 | 29 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 82 586 | 64 194 | 62 644 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -18 807 | -12 826 | -10 597 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 137 780 | 29 465 | 8 818 |
| Årets resultat (tkr) | 129 564 | 35 664 | 20 711 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 98 519 | 144 867 | 148 176 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 178 982 | 51 353 | 47 027 |
| Tillgångar (tkr) | 277 501 | 196 220 | 195 203 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 237 291 | 150 727 | 158 063 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 6 467 | 6 411 | 6 641 |
| Avsättningar (tkr) | 10 085 | 10 672 | 10 782 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 23 658 | 28 410 | 19 717 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 277 501 | 196 220 | 195 203 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 14 331 | 4 060 | 4 014 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 2 770 | 2 770 | 2 770 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 4 060 | 20 026 | 18 466 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | 2 770 | 675 | 675 |
| Sociala kostnader (tkr) | 8 393 | 12 034 | 11 553 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 150 000 | 43 000 | 43 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 27 | 26 | 29 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 059 | 2 469 | 2 160 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 197 | 1 522 | 1 292 |
| Vinstmarginal | -22.8% | -20.0% | -16.9% |
| Soliditet | 87.2% | 79.2% | 83.4% |
| Kassalikviditet | 739.3% | 165.4% | 221.2% |
Metalock Engineering AB ingår i en koncern med 55 bolag. Moderbolag är Induroc AB och koncernmoderbolag är Cordim Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall ha till föremål för sin verksamhet att i Sverige och utlandet bedriva entreprenad- och konsultverksamhet inom industrin, med inriktning mot konstruktion och installation av katodskydd, underhåll samt reparation av tung mekanisk utrustning, bedriva mekaniska installationer, äga och förvalta aktier och andelar i andra företag samt annan därmed förenlig verksamhet.