facebook_pixelMo Lss AB - Företagsinformation | hitta.se
Hitta.se

Bolagsdata och årsredovisning för Mo Lss AB

Org.nr.

Kopiera
Ladda ner årsredovisning gratis!

Aktiebolaget ska med kommunikation i fokus verka för att ungdomar och vuxna personer som kommunicerar på teckenspråk eller använder alternativa kommunikationsformer på grund av dövhet, hörselskada, dövblindhet eller språkstörning i kombination med ytterligare funktionsnedsättningar, erbjuds goda livsbetingelser för utveckling, lärande och delaktighet. Verksamheten erbjuder ett tjänsteutbud som grundar sig på gällande lagstiftning gällande stöd till personer med funktionsnedsättning exempelvis boende, daglig verksamhet'/sysselsättning, skola, utbildningsverksamhet eller andra insatser för personer med funktionsnedsättning. Tjänsteutbudet omfattar också kunskapsspridning, utbildning'/handledning kring målgruppen.

Information

  • Organisationsnummer:

    556440-6253
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • Moderbolag:

    Mo Gård AB
  • VD:

    Petra Johanna Bergstrand
  • Bolaget registrerat:

    1992-02-12
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Registrerad (SE556440625301)
Okänd kreditvärdighetVad betyder det här?

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)271 518243 671228 606
Rörelseresultat, EBIT (tkr)16 36013 16218 744
Resultat efter finansnetto (tkr)17 05713 87419 712
Årets resultat (tkr)8 6148 76632
Summa tillgångar (tkr)111 641103 184112 293
Antal anställda374361344

Bolagets ägare

Mo Gård Gymnasiesärskola har 1 ägare.

Största ägare

Beställ rapport

Beställ rapport med detaljerad information om ägarandelar och rösträtter i aktiebolag (se exempelrapport).

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)271 518243 671228 606
Rörelseresultat, EBIT (tkr)16 36013 16218 744
Resultat efter finansnetto (tkr)17 05713 87419 712
Årets resultat (tkr)8 6148 76632

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Anläggningstillgångar (tkr)50 43551 07252 629
Omsättningstillgångar (tkr)61 20652 11259 664
Tillgångar (tkr)111 641103 184112 293
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Eget kapital (tkr)56 84648 23239 466
Obeskattade reserver (tkr)13 85015 30017 800
Avsättningar (tkr)242280321
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)40 70339 37254 706
Skulder och eget kapital (tkr)111 641103 184112 293

Löner och utdelningar (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)1 2221 0601 196
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)138 061125 030114 411
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)54 33249 22943 200
Utdelning till aktieägare (tkr)

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Antal anställda374361344
Omsättning per anställd (tkr)726675665
Personalkostnader per anställd (tkr)518486462
Vinstmarginal6.0%5.4%8.2%
Soliditet59.9%57.4%46.6%
Kassalikviditet150.4%132.4%109.1%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas två i förening av.ledamöterna.Bergstrand, Petra Johanna.Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firmanbeträffande löpande förvaltningsåtgärder.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

51 år

Koncernstruktur Mo Lss AB

Mo Lss AB ingår i en koncern med 6 bolag. Moderbolag är Mo Gård AB och koncernmoderbolag är Stiftelsen Mo Gård. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2019-12.

Karta och andra adresser

Norralundsvägen 13, 612 44 Finspång

Karta och andra adresser

Norralundsvägen 13, 612 44 Finspång

Mo Gård Gymnasiesärskola har verksamhet på Norralundsvägen 13, Finspång. 

Mo Gård Gymnasiesärskola har 14 andra verksamheter i Sverige. Det som ligger närmast Finspångskontoret är Mo Lss AB - Växthusgränd i Nyköping.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Aktiebolaget ska med kommunikation i fokus verka för att ungdomar och vuxna personer som kommunicerar på teckenspråk eller använder alternativa kommunikationsformer på grund av dövhet, hörselskada, dövblindhet eller språkstörning i kombination med ytterligare funktionsnedsättningar, erbjuds goda livsbetingelser för utveckling, lärande och delaktighet. Verksamheten erbjuder ett tjänsteutbud som grundar sig på gällande lagstiftning gällande stöd till personer med funktionsnedsättning exempelvis boende, daglig verksamhet'/sysselsättning, skola, utbildningsverksamhet eller andra insatser för personer med funktionsnedsättning. Tjänsteutbudet omfattar också kunskapsspridning, utbildning'/handledning kring målgruppen.

  • 87302 - Vård och omsorg i särskilda boendeformer för personer med funktionshinder
  • 88102 - Öppna sociala insatser för personer med funktionshinder