Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, måleri, väggbeläggningsarbete samt golvläggning och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 444 392 | 347 835 | 343 807 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 23 728 | 16 522 | 26 489 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 23 729 | 16 516 | 26 554 |
| Årets resultat (tkr) | 13 297 | 16 357 | 20 650 |
| Summa tillgångar (tkr) | 147 661 | 124 527 | 115 864 |
| Antal anställda | 43 | 41 | 33 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 444 392 | 347 835 | 343 807 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 23 728 | 16 522 | 26 489 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 23 729 | 16 516 | 26 554 |
| Årets resultat (tkr) | 13 297 | 16 357 | 20 650 |
| TILLGÅNGAR | 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 803 | 695 | 766 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 146 857 | 123 832 | 115 097 |
| Tillgångar (tkr) | 147 661 | 124 527 | 115 864 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 49 274 | 45 977 | 41 620 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 6 400 | 4 600 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 91 986 | 78 550 | 69 644 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 147 661 | 124 527 | 115 864 |
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 851 | 2 550 | 2 160 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 22 378 | 19 398 | 14 745 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 9 858 | 9 892 | 7 257 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 45 000 | 10 000 | 12 000 |
| 2025-09* | 2024-09* | 2023-09* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 43 | 41 | 33 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 10 335 | 8 484 | 10 418 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 769 | 777 | 732 |
| Vinstmarginal | 5.3% | 4.8% | 7.7% |
| Soliditet | 36.5% | 36.9% | 38.8% |
| Kassalikviditet | 159.7% | 157.7% | 165.3% |
Molöf Bygg AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Molöf Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-09.
Bolaget ska bedriva verksamhet inom bygg, måleri, väggbeläggningsarbete samt golvläggning och därmed förenlig verksamhet.