Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva åkeri samt avsyning företrädesvis av fordonskomponenter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 114 234 | 114 174 | 119 698 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 664 | 9 303 | 10 374 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -3 133 | 7 170 | 8 161 |
| Årets resultat (tkr) | 2 681 | 6 313 | 1 568 |
| Summa tillgångar (tkr) | 79 935 | 89 466 | 93 312 |
| Antal anställda | 56 | 50 | 51 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 114 234 | 114 174 | 119 698 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -1 664 | 9 303 | 10 374 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -3 133 | 7 170 | 8 161 |
| Årets resultat (tkr) | 2 681 | 6 313 | 1 568 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 57 853 | 70 736 | 66 551 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 22 082 | 18 730 | 26 760 |
| Tillgångar (tkr) | 79 935 | 89 466 | 93 312 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 19 037 | 16 357 | 10 043 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 16 123 | 23 162 | 24 332 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 21 020 | 25 841 | 28 914 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 23 755 | 24 107 | 30 022 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 79 935 | 89 466 | 93 312 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 035 | 732 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 27 661 | 26 353 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 547 | 11 907 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 56 | 50 | 51 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 040 | 2 283 | 2 347 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 736 | 780 | |
| Vinstmarginal | -1.5% | 8.2% | 8.7% |
| Soliditet | 38.3% | 36.9% | 29.5% |
| Kassalikviditet | 93.0% | 77.7% | 89.1% |
Mp Cargo AB är koncernmoderbolag i en koncern bestående av 2 bolag. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva åkeri samt avsyning företrädesvis av fordonskomponenter ävensom idka därmed förenlig verksamhet.