Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva produktion och försäljning av musik, musikförlagsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 573 029 | 545 125 | 499 136 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 123 441 | 99 928 | 105 521 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 122 847 | 103 245 | 107 398 |
| Årets resultat (tkr) | 97 126 | 82 466 | 85 066 |
| Summa tillgångar (tkr) | 410 868 | 449 180 | 531 980 |
| Antal anställda | 6 | 6 | 5 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 573 029 | 545 125 | 499 136 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 123 441 | 99 928 | 105 521 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 122 847 | 103 245 | 107 398 |
| Årets resultat (tkr) | 97 126 | 82 466 | 85 066 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 116 591 | 120 015 | 101 682 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 294 277 | 329 165 | 430 298 |
| Tillgångar (tkr) | 410 868 | 449 180 | 531 980 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 205 462 | 208 336 | 375 870 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 22 095 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 205 405 | 218 749 | 156 109 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 410 868 | 449 180 | 531 980 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 047 | 906 | 817 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 4 272 | 3 718 | 3 212 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 2 665 | 2 192 | 1 986 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 100 000 | 25 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 6 | 6 | 5 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 95 505 | 90 854 | 99 827 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 331 | 1 136 | 1 203 |
| Vinstmarginal | 21.5% | 18.3% | 21.1% |
| Soliditet | 50.0% | 46.4% | 70.7% |
| Kassalikviditet | 143.3% | 150.5% | 275.6% |
Mxm Music AB ingår i en koncern med 12 bolag. Moderbolag är Martin Sandberg Production AB och koncernmoderbolag är C add 4 AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva produktion och försäljning av musik, musikförlagsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.