Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 185 | 215 | 185 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -4 219 | -3 761 | -2 123 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 22 375 | 43 382 | 50 917 |
| Årets resultat (tkr) | -9 646 | -2 618 | 35 432 |
| Summa tillgångar (tkr) | 971 069 | 963 319 | 931 614 |
| Antal anställda | 3 | 3 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 185 | 215 | 185 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -4 219 | -3 761 | -2 123 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 22 375 | 43 382 | 50 917 |
| Årets resultat (tkr) | -9 646 | -2 618 | 35 432 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 283 318 | 266 312 | 196 138 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 687 752 | 697 007 | 735 476 |
| Tillgångar (tkr) | 971 069 | 963 319 | 931 614 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 842 416 | 852 061 | 854 679 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 14 902 | ||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 113 751 | 111 258 | 76 935 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 971 069 | 963 319 | 931 614 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 3 | 3 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 62 | 72 | 93 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -2280.5% | -1749.3% | -1147.6% |
| Soliditet | 86.8% | 88.5% | 91.7% |
| Kassalikviditet | 604.6% | 626.5% | 956.0% |
Nordanland AB ingår i en koncern med 5 bolag. Koncernmoderbolag är Metroland BV. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska äga och förvalta fast egendom och värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.