Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är elektrokemisk verksamhet som hårdförkromning av maskindetaljer, försäljning av eldfast keramik mot stål- och järnindustrin och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 12 914 | 17 108 | 17 229 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 448 | 5 323 | 5 977 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 402 | 5 379 | 5 985 |
| Årets resultat (tkr) | 2 391 | 3 610 | 3 780 |
| Summa tillgångar (tkr) | 10 571 | 14 112 | 12 978 |
| Antal anställda | 5 | 5 | 5 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 12 914 | 17 108 | 17 229 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 448 | 5 323 | 5 977 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 402 | 5 379 | 5 985 |
| Årets resultat (tkr) | 2 391 | 3 610 | 3 780 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 5 519 | 5 332 | 5 204 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 5 053 | 8 780 | 7 774 |
| Tillgångar (tkr) | 10 571 | 14 112 | 12 978 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 545 | 4 755 | 5 145 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 4 637 | 6 320 | 4 359 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 891 | 1 003 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 498 | 2 034 | 3 474 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 10 571 | 14 112 | 12 978 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 2 000 | 3 600 | 4 000 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 5 | 5 | 5 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 583 | 3 422 | 3 446 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 11.2% | 31.1% | 34.7% |
| Soliditet | 65.1% | 65.9% | 63.8% |
| Kassalikviditet | 335.0% | 429.4% | 219.9% |
Nordkrom AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Northchrome Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-08.
Föremålet för bolagets verksamhet är elektrokemisk verksamhet som hårdförkromning av maskindetaljer, försäljning av eldfast keramik mot stål- och järnindustrin och därmed förenlig verksamhet.