facebook_pixelNorlandia Förskolor AB - Företagsinformation | hitta.se
Hitta.se

Bolagsdata och årsredovisning för Norlandia Förskolor AB

Org.nr.

Kopiera
Ladda ner årsredovisning gratis!

Bolaget ska bedriva verksamhet avseende drift av förskolor, skolor och fritidshem, ävensom idka verksamhet som är förenlig med det föregående.

Information

  • Organisationsnummer:

    556729-3765
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • Moderbolag:

    Norlandia Preschools AS
  • Bolaget registrerat:

    2007-05-10
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Ej registrerad
Okänd kreditvärdighetVad betyder det här?

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)335 419265 406245 460
Rörelseresultat, EBIT (tkr)3 5733 5014 148
Resultat efter finansnetto (tkr)23 4924 63010 243
Årets resultat (tkr)-1 136-3 4072 517
Summa tillgångar (tkr)135 449129 171120 883
Antal anställda491390401

Årsredovisningar Norlandia Förskolor AB

Bolagets ägare

Norlandia Förskolor AB - Förskola Solkatten har 1 ägare.

Största ägare

  • 1. Norlandia Preschools AS

Beställ rapport

Beställ rapport med detaljerad information om ägarandelar och rösträtter i aktiebolag (se exempelrapport).

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Omsättning (tkr)335 419265 406245 460
Rörelseresultat, EBIT (tkr)3 5733 5014 148
Resultat efter finansnetto (tkr)23 4924 63010 243
Årets resultat (tkr)-1 136-3 4072 517

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Anläggningstillgångar (tkr)117 597119 730109 761
Omsättningstillgångar (tkr)17 8529 44111 122
Tillgångar (tkr)135 449129 171120 883
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2019-12*2018-12*2017-12*
Eget kapital (tkr)19 16419 6853 092
Obeskattade reserver (tkr)11 50312 04011 222
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)30 40551 08479 948
Kortfristiga skulder (tkr)74 37746 36226 621
Skulder och eget kapital (tkr)135 449129 171120 883

Löner och utdelningar (TKR)

2019-12*2018-12*2017-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)159 578125 615117 129
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)64 02451 16748 618
Utdelning till aktieägare (tkr)

Nyckeltal

2019-12*2018-12*2017-12*
Antal anställda491390401
Omsättning per anställd (tkr)683681612
Personalkostnader per anställd (tkr)455453413
Vinstmarginal1.1%1.3%1.7%
Soliditet20.3%21.9%9.2%
Kassalikviditet24.0%20.3%41.8%

Befattningshavare

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas var för sig av.Freed, Jenny Emilia Lydia.Herou, Christoffer Carl Johan.Stiigh, Erik Johannes.Voldsnes, Kristin.Widell Lindstrand, Carl Henrik.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

47 år

Koncernstruktur Norlandia Förskolor AB

Norlandia Förskolor AB ingår i en koncern med 101 bolag. Moderbolag är Norlandia Preschools AS och koncernmoderbolag är Hospitality Invest AS. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2019-12.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Bolaget ska bedriva verksamhet avseende drift av förskolor, skolor och fritidshem, ävensom idka verksamhet som är förenlig med det föregående.

  • 85100 - Förskoleutbildning