Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom, samt att driva fabriks-, handels-, verkstads- och garagerörelse inom bilbranschen samt annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 449 813 | 437 978 | 504 401 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 583 | 1 275 | 10 536 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 544 | 98 | 9 616 |
| Årets resultat (tkr) | -14 | 381 | 66 |
| Summa tillgångar (tkr) | 110 155 | 108 315 | 103 696 |
| Antal anställda | 64 | 60 | 59 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 449 813 | 437 978 | 504 401 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 583 | 1 275 | 10 536 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 544 | 98 | 9 616 |
| Årets resultat (tkr) | -14 | 381 | 66 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 14 555 | 14 556 | 5 119 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 95 600 | 93 759 | 98 577 |
| Tillgångar (tkr) | 110 155 | 108 315 | 103 696 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 22 860 | 22 874 | 22 493 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 916 | 2 770 | 3 210 |
| Avsättningar (tkr) | 3 115 | 2 845 | 2 645 |
| Långfristiga skulder (tkr) | 31 777 | 33 769 | 35 428 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 48 487 | 46 057 | 39 920 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 110 155 | 108 315 | 103 696 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 287 | 2 224 | 2 199 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 28 144 | 25 577 | 23 152 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | 95 | ||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 961 | 12 588 | 11 630 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 64 | 60 | 59 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 7 028 | 7 300 | 8 549 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 678 | 675 | 627 |
| Vinstmarginal | 0.8% | 0.3% | 2.1% |
| Soliditet | 23.3% | 23.0% | 23.9% |
| Kassalikviditet | 59.4% | 63.5% | 79.1% |
AB Norrbil ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är Lal Invest AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Föremålet för bolagets verksamhet är att äga och förvalta fast och lös egendom, samt att driva fabriks-, handels-, verkstads- och garagerörelse inom bilbranschen samt annan därmed förenlig verksamhet.