Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva franchiseverksamhet inom restaurangnäringen i egenskap av franchisegivare, utveckla och skydda restaurangkoncept och varumärke samt bedriva därtill hörande verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 146 375 | 146 693 | 158 015 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 35 466 | 42 671 | 65 282 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 39 883 | 46 672 | 67 994 |
| Årets resultat (tkr) | 4 345 | -3 629 | 12 278 |
| Summa tillgångar (tkr) | 295 610 | 323 279 | 224 968 |
| Antal anställda | 40 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 146 375 | 146 693 | 158 015 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 35 466 | 42 671 | 65 282 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 39 883 | 46 672 | 67 994 |
| Årets resultat (tkr) | 4 345 | -3 629 | 12 278 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 26 332 | 19 474 | 14 672 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 269 278 | 303 806 | 210 296 |
| Tillgångar (tkr) | 295 610 | 323 279 | 224 968 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 46 789 | 42 443 | 46 073 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 3 365 | 10 734 | 12 958 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 134 309 | 389 | 15 389 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 111 148 | 269 713 | 150 549 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 295 610 | 323 279 | 224 968 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 129 | ||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 149 | 28 198 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 303 | 15 557 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 26 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 40 | ||
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 950 | ||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 147 | ||
| Vinstmarginal | 24.2% | 29.1% | 41.3% |
| Soliditet | 16.6% | 15.5% | 24.6% |
| Kassalikviditet | 241.6% | 112.3% | 139.1% |
O'learys Trademark AB ingår i en koncern med 26 bolag. Koncernmoderbolag är O'learys Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva franchiseverksamhet inom restaurangnäringen i egenskap av franchisegivare, utveckla och skydda restaurangkoncept och varumärke samt bedriva därtill hörande verksamhet.