Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva verksamhet genom att erbjuda produkter inom mjukvaruområdet med tillhörande tjänster samt konsulting och resursbemanning inom IT'/Teknik.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 180 009 | 152 549 | 127 039 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 77 165 | 71 981 | 62 123 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 78 367 | 73 519 | 63 662 |
| Årets resultat (tkr) | 62 192 | 58 315 | 60 028 |
| Summa tillgångar (tkr) | 125 147 | 97 571 | 107 908 |
| Antal anställda | 54 | 49 | 41 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 180 009 | 152 549 | 127 039 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 77 165 | 71 981 | 62 123 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 78 367 | 73 519 | 63 662 |
| Årets resultat (tkr) | 62 192 | 58 315 | 60 028 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 184 | 848 | 752 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 123 962 | 96 723 | 107 156 |
| Tillgångar (tkr) | 125 147 | 97 571 | 107 908 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 111 899 | 64 106 | 90 791 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 85 | 106 | 42 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 13 163 | 33 358 | 17 075 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 125 147 | 97 571 | 107 908 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 2 054 | 2 892 | |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 35 154 | 27 034 | |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 15 861 | 13 084 | |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 100 000 | 14 400 | 85 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 54 | 49 | 41 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 334 | 3 113 | 3 099 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 983 | 878 | |
| Vinstmarginal | 42.9% | 47.2% | 48.9% |
| Soliditet | 89.5% | 65.8% | 84.2% |
| Kassalikviditet | 941.8% | 289.5% | 627.6% |
Ongoing Warehouse AB ingår i en koncern med 3 bolag. Moderbolag är Ekman & Guron AB och koncernmoderbolag är Ekman & Guron Capital AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva verksamhet genom att erbjuda produkter inom mjukvaruområdet med tillhörande tjänster samt konsulting och resursbemanning inom IT'/Teknik.