Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva projektutveckling inom vindkraftsindustrin, innefattande byggnation, överlåtelser, ledning, drift och service av vindkraftsanläggningar och produktion och försäljning av elektricitet från vindkraft samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 041 229 | 5 417 566 | 6 169 525 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 385 951 | 532 023 | 992 859 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 436 844 | 654 273 | 1 088 429 |
| Årets resultat (tkr) | -5 148 | -16 008 | 293 291 |
| Summa tillgångar (tkr) | 4 291 656 | 4 151 295 | 4 424 183 |
| Antal anställda | 41 | 37 | 40 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 041 229 | 5 417 566 | 6 169 525 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 385 951 | 532 023 | 992 859 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 436 844 | 654 273 | 1 088 429 |
| Årets resultat (tkr) | -5 148 | -16 008 | 293 291 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 351 | 113 | 244 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 4 291 305 | 4 151 182 | 4 423 939 |
| Tillgångar (tkr) | 4 291 656 | 4 151 295 | 4 424 183 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 654 551 | 660 542 | 674 505 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 125 000 | 304 600 | |
| Avsättningar (tkr) | 217 | 147 | 284 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 3 636 888 | 3 365 606 | 3 444 794 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 4 291 656 | 4 151 295 | 4 424 183 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 46 627 | 47 472 | 46 927 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 12 981 | 11 999 | 13 246 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 41 | 37 | 40 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 98 567 | 146 421 | 154 238 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 454 | 1 607 | 1 504 |
| Vinstmarginal | 9.6% | 9.8% | 16.1% |
| Soliditet | 15.3% | 18.1% | 20.2% |
| Kassalikviditet | 118.0% | 123.3% | 125.9% |
Ox2 Construction AB ingår i en koncern med 75 bolag. Moderbolag är Ox2 AB och koncernmoderbolag är OX2 Holding Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva projektutveckling inom vindkraftsindustrin, innefattande byggnation, överlåtelser, ledning, drift och service av vindkraftsanläggningar och produktion och försäljning av elektricitet från vindkraft samt därmed förenlig verksamhet.