Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska direkt eller via dotterbolag tillverka och sälja livsmedel samt annan därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 497 671 | 4 512 784 | 4 418 132 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 235 641 | 247 101 | 239 371 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 257 754 | 274 659 | 259 338 |
| Årets resultat (tkr) | 24 315 | 23 692 | 21 592 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 581 762 | 1 597 610 | 1 697 011 |
| Antal anställda | 725 | 734 | 692 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 4 497 671 | 4 512 784 | 4 418 132 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 235 641 | 247 101 | 239 371 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 257 754 | 274 659 | 259 338 |
| Årets resultat (tkr) | 24 315 | 23 692 | 21 592 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 070 587 | 1 076 245 | 1 170 260 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 511 175 | 521 365 | 526 751 |
| Tillgångar (tkr) | 1 581 762 | 1 597 610 | 1 697 011 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 202 565 | 178 250 | 154 558 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 617 800 | 636 313 | 663 487 |
| Avsättningar (tkr) | 73 129 | 72 494 | 72 146 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 688 268 | 710 553 | 806 820 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 581 762 | 1 597 610 | 1 697 011 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 6 053 | 6 887 | 5 236 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 448 860 | 428 607 | 405 843 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 193 993 | 185 784 | 173 206 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 725 | 734 | 692 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 6 204 | 6 148 | 6 385 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 895 | 846 | 844 |
| Vinstmarginal | 5.2% | 5.5% | 5.4% |
| Soliditet | 40.9% | 39.8% | 37.3% |
| Kassalikviditet | 64.9% | 63.8% | 58.0% |
Pågen AB ingår i en koncern med 19 bolag. Moderbolag är Pågengruppen AB och koncernmoderbolag är Future Holding AG. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska direkt eller via dotterbolag tillverka och sälja livsmedel samt annan därmed förenlig verksamhet.