Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolaget ska driva restaurang och pizzeria jämte därmed förenlig verksamhet.
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 20 638 | 19 312 | 18 347 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 746 | 3 119 | 3 429 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 700 | 3 097 | 3 414 |
| Årets resultat (tkr) | 3 087 | 2 620 | 2 486 |
| Summa tillgångar (tkr) | 5 033 | 5 308 | 5 622 |
| Antal anställda | 13 | 13 | 10 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 20 638 | 19 312 | 18 347 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 3 746 | 3 119 | 3 429 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 3 700 | 3 097 | 3 414 |
| Årets resultat (tkr) | 3 087 | 2 620 | 2 486 |
| TILLGÅNGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 080 | 948 | 2 052 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 3 953 | 4 359 | 3 570 |
| Tillgångar (tkr) | 5 033 | 5 308 | 5 622 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 144 | 2 707 | 2 536 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 195 | 396 | |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 616 | 1 332 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 889 | 1 791 | 1 356 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 5 033 | 5 308 | 5 622 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 2 014 | 2 650 | 2 450 |
| 2025-08* | 2024-08* | 2023-08* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 13 | 13 | 10 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 588 | 1 486 | 1 835 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 18.1% | 16.1% | 18.7% |
| Soliditet | 62.5% | 53.6% | 50.2% |
| Kassalikviditet | 194.7% | 228.8% | 246.8% |
Pizzeria Vinsta AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Tas Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-08.
Aktiebolaget ska driva restaurang och pizzeria jämte därmed förenlig verksamhet.