Hitta.se

Information

  • Organisationsnummer:

    556059-4987
  • Bolagsform:

    Aktiebolag
  • Moderbolag:

    Ipsum Svenska AB
  • VD:

    Ann Ingrid Larsson
  • Bolaget registrerat:

    1972-01-01
  • F-skatt:

    Registrerad
  • Moms:

    Registrerad (SE556059498701)
Okänd kreditvärdighet
Kreditbetyg från Dun & BradstreetOkänd kreditvärdighet. Ta reda på rating här.

Kontaktuppgifter

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)98 06594 54997 097
Rörelseresultat, EBIT (tkr)10 73411 07811 571
Resultat efter finansnetto (tkr)10 77911 17311 651
Årets resultat (tkr)8 5588 8549 226
Summa tillgångar (tkr)26 28527 78926 924
Antal anställda180156153
Gå till Dun & Bradstreets informationssida.

Hur kreditvärdigt är bolaget du tittar på?

Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.

Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:

  • Ska inleda ett samarbete eller skriva avtal
  • Ska besluta om en ny eller befintlig kunds kreditvillkor
  • Vill säkerställa att leverantören är stabil
  • Vill fatta automatiserade kreditbeslut

Vad du får reda på:

  • Riskklass, kreditbetyg- och limit
  • Betalningsanmärkningar
  • Styrelse och ägarstruktur
  • Historik och finansiell utveckling

Ta en kreditupplysning på detta företag

Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar

Årsredovisningar Processbemanning Svenska AB

Årsredovisning 2025-12
Årsredovisning 2024-12
Årsredovisning 2023-12
Årsredovisning 2022-12
Årsredovisning 2021-12
Årsredovisning 2020-12
Årsredovisning 2019-12
Årsredovisning 2018-12
Årsredovisning 2017-12
Årsredovisning 2016-12
Årsredovisning 2015-12

Bolagets redovisning

Resultaträkning (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Omsättning (tkr)98 06594 54997 097
Rörelseresultat, EBIT (tkr)10 73411 07811 571
Resultat efter finansnetto (tkr)10 77911 17311 651
Årets resultat (tkr)8 5588 8549 226

Balansräkning (TKR)

TILLGÅNGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Anläggningstillgångar (tkr)4 0657 154205
Omsättningstillgångar (tkr)22 22020 63526 719
Tillgångar (tkr)26 28527 78926 924
SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR2025-12*2024-12*2023-12*
Eget kapital (tkr)9 50210 94510 090
Obeskattade reserver (tkr)
Avsättningar (tkr)
Långfristiga skulder (tkr)
Kortfristiga skulder (tkr)16 78216 84516 834
Skulder och eget kapital (tkr)26 28527 78926 924

Löner och utdelningar (TKR)

2025-12*2024-12*2023-12*
Löner till styrelse & VD (tkr)752744738
Varav tantiem till styrelse & VD (tkr)
Löner till övriga anställda (tkr)60 96057 97459 883
Varav resultatlön till övriga anställda (tkr)
Sociala kostnader (tkr)22 52821 56221 659
Utdelning till aktieägare (tkr)8 00010 0008 000

Nyckeltal

2025-12*2024-12*2023-12*
Antal anställda180156153
Omsättning per anställd (tkr)545606635
Personalkostnader per anställd (tkr)468515538
Vinstmarginal10.9%11.7%11.9%
Soliditet36.1%39.4%37.5%
Kassalikviditet132.4%122.5%158.7%

Befattningshavare

Exekutiva befattningar

Styrelsemedlemmar

Tillsynsbefattningar

  • Mazars Set Revisionsbyrå AB
    Revisor
  • Andreas Henrik Alexander Brodström
    Huvudansvarig revisor

Firmatecknare

Firman tecknas av styrelsen.Firman tecknas var för sig av.ledamöterna.

Styrelser och befattningshavare

Könsfördelning & medelålder i styrelsen

54 år

Koncernstruktur Processbemanning Svenska AB

Processbemanning Svenska AB ingår i en koncern med 5 bolag. Koncernmoderbolag är Ipsum Svenska AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.

Karta

Vasatorpsvägen 3, 254 57 Helsingborg

Karta och andra adresser

Vasatorpsvägen 3, 254 57 Helsingborg

Processbemanning AB har verksamhet på Vasatorpsvägen 3, Helsingborg. 

Processbemanning AB har 1 annan verksamhet i Sverige. Det som ligger närmast Helsingborgskontoret är Processbemanning AB i Helsingborg.

Svensk Näringsgrensindelning - SNI

Föremålet för bolagets verksamhet är bemanning, rekrytering och utbildning samt därmed förenliga verksamheter.

  • 78100 - Arbetsförmedling och rekrytering
  • 85690 - Övrig stödverksamhet för utbildningsväsendet