Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva svets och mekanisk verkstadsrörelse, handel med stålprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 17 824 | 19 936 | 19 634 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 799 | 211 | 4 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 129 | 220 | 22 |
| Årets resultat (tkr) | 44 | 138 | 41 |
| Summa tillgångar (tkr) | 39 866 | 23 751 | 15 481 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 17 824 | 19 936 | 19 634 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 799 | 211 | 4 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 129 | 220 | 22 |
| Årets resultat (tkr) | 44 | 138 | 41 |
| TILLGÅNGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 33 764 | 12 455 | 11 333 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 102 | 11 296 | 4 148 |
| Tillgångar (tkr) | 39 866 | 23 751 | 15 481 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 12 081 | 12 037 | 11 899 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 175 | 225 | 185 |
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 25 392 | 9 000 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 2 218 | 2 489 | 3 397 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 39 866 | 23 751 | 15 481 |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 829 | 2 500 | 2 491 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 4 243 | 3 949 | 4 487 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 3 437 | 3 318 | 3 347 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2026-04* | 2025-04* | 2024-04* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 4 456 | 4 984 | 4 909 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 2 377 | 2 442 | 2 581 |
| Vinstmarginal | 4.5% | 1.1% | 0.0% |
| Soliditet | 30.6% | 51.4% | 77.7% |
| Kassalikviditet | 275.1% | 453.8% | 122.1% |
Proplate AB ingår i en koncern med 15 bolag. Koncernmoderbolag är A Persson Affärsutveckling AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-04.
Bolaget ska bedriva svets och mekanisk verkstadsrörelse, handel med stålprodukter samt idka därmed förenlig verksamhet.