Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva försäljning, service reparation och konsultverksamhet av alla slags pumpar. Företrädesvis inom VVS-området samt inom El- och elektronikbranschen och idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även ha grossist och postorderverksamhet inom hela området för branschen.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 36 679 | 28 117 | 26 058 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 293 | 4 366 | -555 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 297 | 4 390 | -575 |
| Årets resultat (tkr) | 83 | -160 | -32 |
| Summa tillgångar (tkr) | 18 150 | 8 565 | 8 803 |
| Antal anställda | 18 | 14 | 13 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 36 679 | 28 117 | 26 058 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 2 293 | 4 366 | -555 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 2 297 | 4 390 | -575 |
| Årets resultat (tkr) | 83 | -160 | -32 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 720 | 652 | 297 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 17 430 | 7 912 | 8 507 |
| Tillgångar (tkr) | 18 150 | 8 565 | 8 803 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 4 517 | 4 433 | 4 593 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 13 634 | 4 131 | 4 210 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 18 150 | 8 565 | 8 803 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 18 | 14 | 13 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 038 | 2 008 | 2 004 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 6.3% | 15.5% | -2.1% |
| Soliditet | 24.9% | 51.8% | 52.2% |
| Kassalikviditet | 122.8% | 175.6% | 183.2% |
Pumpsnabben AB ingår i en koncern med 55 bolag. Moderbolag är River Group Sweden AB och koncernmoderbolag är Cynca Nordic AB (publ). Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva försäljning, service reparation och konsultverksamhet av alla slags pumpar. Företrädesvis inom VVS-området samt inom El- och elektronikbranschen och idka därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även ha grossist och postorderverksamhet inom hela området för branschen.