Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolaget skall bedriva installation, handel och agenturverksamhet inom klimatsmarta energilösningar till byggnader och därmed jämförlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 82 298 | 77 878 | 120 153 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 306 | -427 | 6 950 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 296 | -599 | 6 702 |
| Årets resultat (tkr) | 85 | 63 | 117 |
| Summa tillgångar (tkr) | 34 344 | 32 823 | 42 836 |
| Antal anställda | 23 | 28 | 35 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 82 298 | 77 878 | 120 153 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 4 306 | -427 | 6 950 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 4 296 | -599 | 6 702 |
| Årets resultat (tkr) | 85 | 63 | 117 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 6 863 | 8 083 | 9 799 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 27 481 | 24 741 | 33 037 |
| Tillgångar (tkr) | 34 344 | 32 823 | 42 836 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 15 772 | 15 687 | 15 624 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 1 112 | 1 262 | 1 962 |
| Avsättningar (tkr) | 101 | 101 | 101 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 17 360 | 15 773 | 25 149 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 34 344 | 32 823 | 42 836 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 101 | 1 384 | 1 654 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 578 | ||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 13 271 | 11 796 | 17 031 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 6 610 | 8 136 | 8 671 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 23 | 28 | 35 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 3 578 | 2 781 | 3 433 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 912 | 761 | 798 |
| Vinstmarginal | 5.2% | -0.6% | 5.8% |
| Soliditet | 48.3% | 50.6% | 39.8% |
| Kassalikviditet | 81.0% | 67.4% | 61.1% |
Rec Indovent AB ingår i en koncern med 86 bolag. Moderbolag är Ernströmgruppen AB och koncernmoderbolag är Neudi Holding AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Aktiebolaget skall bedriva installation, handel och agenturverksamhet inom klimatsmarta energilösningar till byggnader och därmed jämförlig verksamhet.