Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Föremålet för bolagets verksamhet är revisionsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 12 542 | 12 634 | 13 330 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 381 | 2 113 | 2 615 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 449 | 2 126 | 2 616 |
| Årets resultat (tkr) | 1 145 | 1 667 | 2 058 |
| Summa tillgångar (tkr) | 8 026 | 8 497 | 9 251 |
| Antal anställda | 10 | 10 | 11 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 12 542 | 12 634 | 13 330 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 381 | 2 113 | 2 615 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 449 | 2 126 | 2 616 |
| Årets resultat (tkr) | 1 145 | 1 667 | 2 058 |
| TILLGÅNGAR | 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 286 | 1 566 | 1 049 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 740 | 6 931 | 8 202 |
| Tillgångar (tkr) | 8 026 | 8 497 | 9 251 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 573 | 2 428 | 2 261 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 1 050 | 1 600 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 3 403 | 4 470 | 6 990 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 8 026 | 8 497 | 9 251 |
| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 3 300 |
| 2026-06* | 2025-06* | 2024-06* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 10 | 10 | 11 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 1 254 | 1 263 | 1 212 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 11.0% | 16.7% | 19.6% |
| Soliditet | 44.5% | 28.6% | 24.4% |
| Kassalikviditet | 198.1% | 155.1% | 117.3% |
Revata AB ingår i en koncern med 2 bolag. Koncernmoderbolag är Såbra Holding i Umeå AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2026-06.
Föremålet för bolagets verksamhet är revisionsverksamhet och därmed förenlig verksamhet.