Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska bedriva insamling av använda plaster, tillverkning och försäljning av plastråvara från använd återvunnen plast, samt därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 133 676 | 93 137 | 53 166 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -164 649 | -20 142 | 3 093 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -163 997 | -35 234 | 2 097 |
| Årets resultat (tkr) | -100 046 | -9 531 | 7 738 |
| Summa tillgångar (tkr) | 365 947 | 443 347 | 130 950 |
| Antal anställda | 56 | 46 | 18 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 133 676 | 93 137 | 53 166 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -164 649 | -20 142 | 3 093 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -163 997 | -35 234 | 2 097 |
| Årets resultat (tkr) | -100 046 | -9 531 | 7 738 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 265 704 | 338 514 | 76 485 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 100 243 | 104 833 | 54 465 |
| Tillgångar (tkr) | 365 947 | 443 347 | 130 950 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 316 204 | 416 250 | 22 579 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 51 | 8 393 | |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 49 743 | 27 046 | 99 978 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 365 947 | 443 347 | 130 950 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 56 | 46 | 18 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 2 387 | 2 025 | 2 954 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -123.2% | -21.6% | 5.8% |
| Soliditet | 86.4% | 93.9% | 17.2% |
| Kassalikviditet | 186.3% | 365.0% | 51.7% |
Reviva Plastics AB ingår i en koncern med 281 bolag. Moderbolag är Trioworld Industrier AB och koncernmoderbolag är Altor Holding Vi AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska bedriva insamling av använda plaster, tillverkning och försäljning av plastråvara från använd återvunnen plast, samt därmed förenlig verksamhet.