Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall självt eller genom delägarskap i andra företag bedriva tillverkning och försäljning av förpackningar av olika material samt att bedriva verksamhet inom återvinningsområdet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 660 | 96 | 101 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 5 582 | -2 910 | -5 953 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 67 016 | 2 126 492 | 96 294 |
| Årets resultat (tkr) | 59 246 | 2 258 239 | 186 319 |
| Summa tillgångar (tkr) | 3 507 251 | 5 439 800 | 3 176 154 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 5 660 | 96 | 101 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 5 582 | -2 910 | -5 953 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 67 016 | 2 126 492 | 96 294 |
| Årets resultat (tkr) | 59 246 | 2 258 239 | 186 319 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 296 517 | 297 122 | 297 266 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 3 210 734 | 5 142 678 | 2 878 888 |
| Tillgångar (tkr) | 3 507 251 | 5 439 800 | 3 176 154 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 3 238 295 | 5 152 725 | 2 894 486 |
| Obeskattade reserver (tkr) | 208 000 | 212 000 | 163 000 |
| Avsättningar (tkr) | 59 624 | 70 898 | 72 667 |
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 332 | 4 177 | 46 001 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 3 507 251 | 5 439 800 | 3 176 154 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 1 973 677 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 98.6% | -3031.3% | -5894.1% |
| Soliditet | 96.6% | 97.5% | 94.8% |
| Kassalikviditet | 241046.1% | 123118.9% | 6258.3% |
Rexam AB ingår i en koncern med 20 bolag. Moderbolag är Rexam Holdings AB och koncernmoderbolag är Rexam Plc. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall självt eller genom delägarskap i andra företag bedriva tillverkning och försäljning av förpackningar av olika material samt att bedriva verksamhet inom återvinningsområdet.