Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva import och försäljning av skinn- och mc-kläder samt äga och förvalta fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet.
| 2025-10* | 2024-10* | 2023-10* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 7 101 | 7 166 | 6 873 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 533 | 1 892 | 1 831 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 704 | 746 | 895 |
| Årets resultat (tkr) | 560 | 683 | 1 030 |
| Summa tillgångar (tkr) | 31 423 | 33 979 | 33 218 |
| Antal anställda |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-10* | 2024-10* | 2023-10* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 7 101 | 7 166 | 6 873 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 533 | 1 892 | 1 831 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 704 | 746 | 895 |
| Årets resultat (tkr) | 560 | 683 | 1 030 |
| TILLGÅNGAR | 2025-10* | 2024-10* | 2023-10* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 27 701 | 29 045 | 30 267 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 3 722 | 4 934 | 2 951 |
| Tillgångar (tkr) | 31 423 | 33 979 | 33 218 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-10* | 2024-10* | 2023-10* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 7 850 | 8 290 | 7 608 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 19 000 | 18 000 | 18 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 4 572 | 7 688 | 7 611 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 31 423 | 33 979 | 33 218 |
| 2025-10* | 2024-10* | 2023-10* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 700 | 1 000 |
| 2025-10* | 2024-10* | 2023-10* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | |||
| Omsättning per anställd (tkr) | |||
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 21.6% | 26.4% | 26.6% |
| Soliditet | 25.0% | 24.4% | 22.9% |
| Kassalikviditet | 81.4% | 64.2% | 38.8% |
Sannafältet AB ingår i en koncern med 10 bolag. Moderbolag är Handelsboden Fastigheter Karlstad AB och koncernmoderbolag är Handelsboden Invest Karlstad AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-10.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva import och försäljning av skinn- och mc-kläder samt äga och förvalta fastigheter jämte därmed förenlig verksamhet.