Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva finansiering genom att tillhandahålla leasingprodukter genom såväl operationell leasing som finansiell leasing med refinansiering på annat sätt än via allmänheten, hyrbilsverksamhet, bilförsäljning, import av bilar och administrativa tjänster rörande vagnsparkshantering samt att idka därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 968 549 | 830 035 | 652 714 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 75 877 | 101 713 | 66 815 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 31 993 | 44 961 | 27 013 |
| Årets resultat (tkr) | 25 408 | 39 426 | 21 416 |
| Summa tillgångar (tkr) | 2 118 040 | 1 926 131 | 1 558 200 |
| Antal anställda | 35 | 30 | 27 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 968 549 | 830 035 | 652 714 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 75 877 | 101 713 | 66 815 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 31 993 | 44 961 | 27 013 |
| Årets resultat (tkr) | 25 408 | 39 426 | 21 416 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 876 011 | 1 708 531 | 1 351 004 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 242 029 | 217 600 | 207 197 |
| Tillgångar (tkr) | 2 118 040 | 1 926 131 | 1 558 200 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 161 587 | 136 179 | 96 753 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | 550 000 | 650 000 | 375 000 |
| Kortfristiga skulder (tkr) | 1 406 453 | 1 139 952 | 1 086 447 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 2 118 040 | 1 926 131 | 1 558 200 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 3 029 | 1 731 | 2 951 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | 1 597 | 409 | 1 191 |
| Löner till övriga anställda (tkr) | 25 576 | 18 809 | 16 116 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | 4 416 | 1 447 | 2 716 |
| Sociala kostnader (tkr) | 12 914 | 9 473 | 8 609 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 35 | 30 | 27 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 27 673 | 27 668 | 24 175 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 1 358 | 1 062 | 1 170 |
| Vinstmarginal | 7.8% | 12.3% | 10.2% |
| Soliditet | 7.6% | 7.1% | 6.2% |
| Kassalikviditet | 13.7% | 15.1% | 16.1% |
Santander Leasing AB ingår i en koncern med 3 bolag. Koncernmoderbolag är SC Mobility AS. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget har till föremål för sin verksamhet att bedriva finansiering genom att tillhandahålla leasingprodukter genom såväl operationell leasing som finansiell leasing med refinansiering på annat sätt än via allmänheten, hyrbilsverksamhet, bilförsäljning, import av bilar och administrativa tjänster rörande vagnsparkshantering samt att idka därmed förenlig verksamhet.