Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva handel med ädelmetallprodukter och tillhörande verktyg, maskiner, halvfabrikat, lod, kemikalier och övriga förnödenheter i de nordiska länderna, främst till guldsmedsindustrin men även till övrig industri, samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 35 544 | 37 685 | 36 470 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 507 | 1 587 | 1 507 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 521 | 1 621 | 1 534 |
| Årets resultat (tkr) | 2 367 | 117 | -616 |
| Summa tillgångar (tkr) | 6 028 | 6 787 | 7 727 |
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 35 544 | 37 685 | 36 470 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | 1 507 | 1 587 | 1 507 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | 1 521 | 1 621 | 1 534 |
| Årets resultat (tkr) | 2 367 | 117 | -616 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 108 | 170 | |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 6 028 | 6 679 | 7 557 |
| Tillgångar (tkr) | 6 028 | 6 787 | 7 727 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 5 727 | 3 361 | 3 244 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 301 | 3 426 | 4 483 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 6 028 | 6 787 | 7 727 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 5 000 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 4 | 4 | 4 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 8 886 | 9 421 | 9 118 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | 4.2% | 4.2% | 4.1% |
| Soliditet | 95.0% | 49.5% | 42.0% |
| Kassalikviditet | 2002.7% | 61.6% | 51.0% |
Sargenta AB ingår i en koncern med 4 bolag. Koncernmoderbolag är KA Rasmussen A/S. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget skall bedriva handel med ädelmetallprodukter och tillhörande verktyg, maskiner, halvfabrikat, lod, kemikalier och övriga förnödenheter i de nordiska länderna, främst till guldsmedsindustrin men även till övrig industri, samt handel med värdepapper och därmed förenlig verksamhet.