Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget ska erbjuda finansiella och monetära tjänster såsom betalningsförmedling och kreditförmedling med anknytande stödtjänster.
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 201 | 2 195 | 3 064 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -5 125 | -4 098 | -2 836 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -5 125 | -4 098 | -2 237 |
| Årets resultat (tkr) | -1 | -1 | 2 069 |
| Summa tillgångar (tkr) | 162 250 | 159 166 | 93 475 |
| Antal anställda | 3 | 2 | 2 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 1 201 | 2 195 | 3 064 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -5 125 | -4 098 | -2 836 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -5 125 | -4 098 | -2 237 |
| Årets resultat (tkr) | -1 | -1 | 2 069 |
| TILLGÅNGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 12 074 | 11 351 | 6 927 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 150 175 | 147 815 | 86 547 |
| Tillgångar (tkr) | 162 250 | 159 166 | 93 475 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 11 146 | 11 147 | 11 148 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 151 104 | 148 019 | 82 326 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 162 250 | 159 166 | 93 475 |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | |||
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | |||
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | |||
| Utdelning till aktieägare (tkr) |
| 2025-12* | 2024-12* | 2023-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 3 | 2 | 2 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 400 | 1 098 | 1 532 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | |||
| Vinstmarginal | -426.7% | -186.7% | -92.6% |
| Soliditet | 6.9% | 7.0% | 11.9% |
| Kassalikviditet | 99.4% | 99.9% | 105.1% |
Sbl Payments AB ingår i en koncern med 9 bolag. Koncernmoderbolag är Savelend Group AB. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2025-12.
Bolaget ska erbjuda finansiella och monetära tjänster såsom betalningsförmedling och kreditförmedling med anknytande stödtjänster.